Model oparty na prostocie. Rozmowa z dr Vincentem Morganem, prezesem firmy Bicon
Prawo Wolff’a kształtowania i przekształcania kości jest podstawą klinicznego sukcesu systemu krótkich implantów firmy Bicon, która wprowadziła obudowę sąsiadujących ze sobą implantów bez konieczności zespalania koron. W 1892r. Julius Wolff, niemiecki chirurg, opublikował swoje rewolucyjne wyniki obserwacji kości, podczas których stwierdził, że kość zmienia swój zewnętrzny kształt i wewnętrzną architekturę w odpowiedzi na działający na nią nacisk. To stanowi pierwszorzędne wyzwanie inżynierskie, aby zaprojektować krótki implant, który biokompatybilnie przenosi siły zgryzowe z odbudowy protetycznej na otaczającą ją kość. Wymaga to zrozumienia i umiejętności zastosowania wielu fundamentalnych zasad biologicznych, mechanicznych i metalurgicznych. Absolutnie najważniejszym elementem jest to, aby całkowity projekt implantu Bicon optymalizował efektywność każdej z jego cech w ograniczonych ramach dostępnej powierzchni i długości. Sukces kliniczny nie zostanie osiągnięty poprzez pojedynczą cechę projektu implantu, taką jak powierzchnia, a wymaga raczej odpowiedniego zintegrowania wszystkich właściwości. Sprawdzony koncept Bicon wprowadzający kompletność projektu umożliwia lekarzom pracującym tym systemem na korzystanie z możliwości klinicznych nie dających się porównać z innymi typami i modelami implantów.
Dlaczego te implanty dają możliwości kliniczne, których nie znajdziemy w innych systemach implantologicznych, takie jak pogrążanie subkrestalne i stosunek długości części koronowej do części korzeniowej niemal 5:1?
Forma implantu dyktuje jego możliwości kliniczne i mechaniczne. To niepowtarzalny model Bicon zapewnia właśnie wiele atrybutów klinicznych, które nie mogłyby być wykorzystane przy innym kształcie implantów. Gojenie się kości wokół implantu Bicon jest inne niż wokół implantów z gwintem. Tutaj nasuwa się analogia pomiędzy właściwościami słupa w piasku i słupa we wzmocnionym cemencie.
Jakie cechy wyróżniają ten wyjątkowy model implantów?
Od chwili swego powstania w 1985 r., Bicon zawsze posiadał 3 ważne cechy, których jakość zdała kliniczny egzamin czasu. Przede wszystkim, implanty Bicon mają połączenie za pomocą 1,5-stopniowego zwężenia stożkowego, które uniemożliwia przenikanie bakterii do studni implantu (zimny spaw). Pomiędzy łącznikiem a implantem istnieje możliwość uniwersalnego ustawiania pozycji w zakresie 360°. Przy połączeniu uniemożliwiającym wystąpienie pompy bakteryjnej, eliminowane jest występowanie zjawiska infekcji i reinfekcji okolicznych tkanek, powodującego zapalenia i ubytki kości. Jako lekarze kliniczni doskonale znamy zgubne efekty działania bakterii na kości wyrostka zębodołowego.